Maroko - Cestování po Království západu

Agadir

- v berberštině zní název města "Amazigh"
- hlavní město oblasti Souss-Massa-Dra
- obyvatelstvo: 680 000 (2004, včetně aglomerace)

Nejznámější, ale z hlediska cestovatelského také nejméně zajímavé marocké letovisko. Leží na jihu země u pobřeží Atlantického oceánu. V roce 1960 byl Agadir postižen rozsáhlým zemětřesením, které jej během patnácti sekund prakticky srovnalo se zemí a zabilo tisíce lidí. Zmizelo tak více než 400 let historie, která začala v 1505, když na tomto místě založili Portugalci obchodní kolonii s názvem Santa Cruz do Cabo de Gué. Rekonstrukce začala v roce 1961 pod patronátem krále Muhammada V.

Maroko - Agadir

Se zemětřesením zmizela i naprostá většina památek a starých budov, včetně historického centra, zvláštního typu medíny zvaného kasbah. Proto má dnes Agadir cestovatelům máloco nabídnout, snad jen poměrně drahé hotely (v těch menších se vyplatí smlouvat), kilometry pláží a 300 dnů slunečního svitu v roce. Do Agadiru často míří letecké linky z Evropy, letiště je od města vzdáleno asi 45 minut. Do nedalekého turistického centra vás odvezou poměrně drahé taxíky (cena pro jednoho se pohybuje kolem 150 dirhamů). Proto je lepší sehnat skupinku lidí, kteří se o cenu podělí.

Přímo v centru Agadiru, poblíž jedné z mešit, se nachází autobusové nádraží, odkud jezdí přímá linka do měst Marrákeš (cca 60 dirhamů), Essaouira, Taroudannt a dalších. V Agadiru není vlaková stanice. Asi 10 km od města se nachází městečko Inezgane, které slouží jako centrální autobusová stanice oblasti.

Zajímavosti:

Celý arabský název země: Al-Mamlaka al-Maghribiya
Hlavní město: Rabat
Úřední řeč: arabština
Největší město: Casablanca
Zřízení: konstituční monarchie
Král: Mohammed VI
Předseda vlády: Driss Jettou
Rozloha: 450 000 km2
Počet obyvatel: 31 478 000
Měna: dirham
Vízum z ČR: ne
Cestování s Tripidipi.cz: Provence