Maroko - Cestování po Království západu

Essaouira (Sawira)

- Portugalci nazývali ve středověku toto místo "Mogador" Maroko - Essauira

Essaouira je starobylé městečko na pobřeží Atlantiku. Jeho historie sahá až do pátého letopočtu před Kristem, nicméně archeologický výzkum prokázal, že oblast byla obydlena již v pravěku. V 5. století př. n. l. zde byla kartagijským navigátorem Hannem vystavěna obchodní kolonie. Kolem 1. století před Kristem ve městě Essaouira čile kvetl obchod s kosterními pozůstatky různých živočichů.

V roce 1506 zde Portugalsko vystavělo námořní pevnost nazvanou "Castelo Real de Mogador". Během 16. století se město pokoušeli dobít Francouzi, Španělé i Holanďané, ale nepovedlo se jim to. Samotné město bylo zbudováno během 18. století na pokyn krále Mohammeda III. Medina, čili centrum města, se dnes nachází na seznamu světového dědictví UNESCO.

Maroko - Essauira

Essaouira, nebo také "Sawira", jak jí říkají Arabové, dnes patří mezi velmi oblíbené turistické destinace. Tři kilometry dlouhá pláž je obsypána útulnými hotely, bouřlivé vlny Atlantiku zase svým hřměním svádějí surfaře a windsurfaře. Na pláži si můžete zaplatit svezení na velbloudu nebo na koni, kteří vás zavezou až na okraj pláže, který připomíná začátek pouště.

Součástí centra je města je také historický přístav, kde můžete pozorovat výrobu nových rybářských lodí.

Z přístavu je také nádherný výhled na městské hradby, na kterých se ještě nacházejí děla z počátku 18. století. Na každém dělu si můžete přečíst přesné datum odlití a město původu.

Do Essaouiry se snadno dostanete autobusem z Marrákeše nebo Agadiru.

Zajímavosti:

Celý arabský název země: Al-Mamlaka al-Maghribiya
Hlavní město: Rabat
Úřední řeč: arabština
Největší město: Casablanca
Zřízení: konstituční monarchie
Král: Mohammed VI
Předseda vlády: Driss Jettou
Rozloha: 450 000 km2
Počet obyvatel: 31 478 000
Měna: dirham
Vízum z ČR: ne
Cestování s Tripidipi.cz: Provence