Maroko - Cestování po Království západu

Fés

- jedno ze čtyř královských měst
- třetí největší město Maroka
- počet obyvatel se blíží jednomu milionu

Fés je tradiční arabské město s bohatou historií. Skládá se ze tří částí. Nejstarší medina, tzv. "Staré město" (Fes-al-Bali) je obehnána hradbami. Dalšími dvěma částmi jsou "Fes-Djedid" ("Nový Fes") a Francouzi vybudovaná Ville Nouvelle.

Maroko - Fés

Historie města Fés sahá až do roku 789 kdy bylo založeno panovníkem Idrisem I. Mezi lety 1170 až 1180 byl Fés považován za největší město tehdejšího světa, stalo se centrem Féského království. Scházeli s v něm největší vědci a církevní hodnostáři své doby, jak muslimští, tak i křesťanští, kteří sem jezdili studovat i z Evropy. Součástí Marockého impéria se stal roku 1548.

V dnešní době nabízí Fés mnoho kulturních památek, je obecně považován za jedno z nejzachovalejších muslimských měst s krásnými medínami. Zároveň je centrem rukodělných prací, koupíte tady snad všechno. Uprostřed medíny narazíte na krásnou mešitu Karaouiyne. Labyrint starobylé medíny Fes el-Bali je také největší bezautomobilovou městskou zónou na světě. Uličky jsou tak úzké, že se tam auta prostě nevejdou. Jednou z nejznámějších atrakcí Fésu jsou barviči kůží.

Do Fésu se snadno dostanete autobusem, případně vlakem (linka Rabat - Oujda) z nedalekých měst Meknés a Rabat. Případně autem ze čtyři hodiny vzdálené Casablancy. Cesta taxíkem (případně grand-taxi), třebaže sdíleným, se příliš nevyplatí, cesta z Casablancy vyjde na 1200 dirhamů. Autobusová stanice se ve Fésu nachází za hradbami starého města na severní straně poblíž brány Ain Zleten. Na nedaleké letiště Saiss létají linky z Casablancy a -Orly.

Zajímavosti:

Celý arabský název země: Al-Mamlaka al-Maghribiya
Hlavní město: Rabat
Úřední řeč: arabština
Největší město: Casablanca
Zřízení: konstituční monarchie
Král: Mohammed VI
Předseda vlády: Driss Jettou
Rozloha: 450 000 km2
Počet obyvatel: 31 478 000
Měna: dirham
Vízum z ČR: ne
Cestování s Tripidipi.cz: Provence - Portugalsko