Maroko - Cestování po Království západu

Marrákeš

- jedno ze čtyř královských měst
- čtvrté největší město Maroka s 1,5 milionem obyvatel
- turisty nejoblíbenější marocká destinace

Marrákeš (jinak také "Marakéš", "Marrakesh") je označován za turisticky nejexponovanější město Maroka. Ve francouzském stylu postavené město dnes hostí turisty z celého světa. Široké bulváry pojmenované francouzskými názvy obepínají starobylou medínu. Historie Marrákeše sahá až do roku 1062 n.l. kdy jej založil sultán Youssef bin Tachfin. Muslimsko-španělští řemeslníci pak vystavěli první obytné budovy, které nápadně připomínaly domy evropské Andalusie.

Maroko - Marrákeš

Město Marrákeš v průběhu staletí často střídalo vládce, zažilo růst i úpadek. V roce 1515 se jej pokusili dobít Portugalci. Hlavní podíl na růstu Marrákeš v posledních stoletích mají Francouzi. V průběhu 20. století se stalo centrem turismu, který také zajistil jeho další růst. Výhodná pozice města na půli cesta mezi severem a jihem Maroka jej činí křižovatkou všech cestovatelů. Z Marrákeše se můžete vydat do hor Atlasu i do saharské pouště, anebo naopak na pobřeží Atlantické oceánu.

Do Marrákeše se dá nejlépe dostat vlakem, autobusem, ale třeba i letadlem. Z Casablancy jezdí do Marrákeše legendární Marrákeš Express, který navždy zvěčnila v písničce skupina Crosby Stills Nash & Young. Ubytování snadno najdete například poblíž největšího náměstí Place Djeema el-Fna, poblíž kterého se také nachází mešita Koutoubia a náměstí Place de Foucald, posazené vysokými palmami.

Náměstí Place Djeema el-Fna je obchodním i turistickým centrem Marrákeše, opravdový život tam začíná v podvečerních hodinách a trvá až do pozdního večera. Můžete tam narazit na umělce, pištce vodící své kobry, berbery ověšené zvonečky. Pozor, všichni z vás budou tahat peníze horem dolem, ale vy se nesmíte nechat. Více v sekci Lidé.

Zajímavosti:

Celý arabský název země: Al-Mamlaka al-Maghribiya
Hlavní město: Rabat
Úřední řeč: arabština
Největší město: Casablanca
Zřízení: konstituční monarchie
Král: Mohammed VI
Předseda vlády: Driss Jettou
Rozloha: 450 000 km2
Počet obyvatel: 31 478 000
Měna: dirham
Vízum z ČR: ne
Cestování s Tripidipi.cz: Provence