Maroko - Cestování po Království západu

Meknés

- jedno ze čtyř královských měst

Hlavní město oblasti Meknés-Tafilalet a s přibližně půl milionem obyvatel jedno z největších měst Maroka. Meknés je vzdálen asi 130 km od hlavního města Rabat a 60 kilometrů od miliónového Fésu. Mezi Fésem a Meknésem je vybudována kvalitní dálnice.

Pokud vám Fés připadá nadmíru hlučný a stresující, nedaleký Meknés pro vás bude příjemným překvapením. Toto moderní město kypí životem, přesto je relativně tiché a klidné a jeho historie sahá až k časům Říše římské. Římské impérium se do oblasti Meknésu dostalo už v roce 117 n.l., samotný Meknés pak vzniknul především díky pevnosti ("Kasbah") postavené v 8. století. Berberský kmen Maknassa osídlil tuto oblast v 10. století a kolem původní pevnosti se rychle začalo rozrůstat město. Zlaté časy zažil Meknés v době Marockého sultanátu za vlády Moulay Ismaila, když se stal hlavním městem.

Mezi nejzajímavější místa patří náměstí Place Hedim, které kdysi zápasilo s náměstím Djemaa el Fna v Marrakéši o statut "nejživějšího místa Maroka". Rozhodně stojí za to navštívit palác muzea Dar Jamai v zadní části náměstí Place Hedim. Brána Bab Mansour je největší a nejkrásnější branou ve městě, vede přímo na Place Hedim. V Meknésu toho sice nekoupíte tolik jako ve Fésu, nicméně ceny jsou výrazně nižší.

Autobusová stanice se nachází v západní části medíny. V Meknésu se nacházejí dvě železniční stanice, menší El-Amir Abdelkader je hlavním bodem kam přijíždějí všechny meziměstské vlaky.

Zajímavosti:

Celý arabský název země: Al-Mamlaka al-Maghribiya
Hlavní město: Rabat
Úřední řeč: arabština
Největší město: Casablanca
Zřízení: konstituční monarchie
Král: Mohammed VI
Předseda vlády: Driss Jettou
Rozloha: 450 000 km2
Počet obyvatel: 31 478 000
Měna: dirham
Vízum z ČR: ne
Cestování s Tripidipi.cz: Provence