Maroko - Cestování po Království západu

Mešita Hassana II.

Maroko - Casablanca - Mešita Hassana II.Jeden ze skvostů islámské architektury byl vybudován na umělém poloostrově v Atlantiku na pobřeží města Casablanca. Navrhnul ji francouzský architekt Michel Pinceau jako skvost islámské architektury 20. století. Je to druhá největší mešita na světě hned po Masjid al-Haram v Mekce.

Do vnitřní haly, která je nasměrována na Atlantik, se vejde 25 000 věřících. Dalších 80 000 se může shromáždit na obrovském dvoře. Mešita má nejvyšší minaret na světě, měří 210 m, díky čemuž lze Mešitu Hassana II. označit jako nejvyšší náboženskou budovu na světě. Práce na mešitě začaly v roce 1986a dokončena byla v roce 1993, přestože původním plánem byl rok 1989. Prací se účastnilo 2500 dělníků a 10 000 řemeslníků, cena je odhadována na 500 a 800 milionů dolarů.

Mešita byla vystavěna na počest krále Hassana II., je podložena jedním z hesel Koránu: "boží trůn byl postaven na vodě".

Mešita Hassana II. je jednou z mála, do které mohou vstoupit i nevěřící. Vstupné pro dospělé je 120 dH, studenty a Marokánce 60 dH a pro děti 30 dH.

Zajímavosti:

V Casablance se narodil slavný francouzský herec Jean Reno. Casablanca je také názvem jednoho z nejslavnějších filmů historie, amerického válečného dramatu z roku 1942 s Humphrey Bogartem a Ingrid Bergmanovou v hlavní roli. Casablanca je také jednou z nejdůležitějších lokací dobrodružné hry Dreamfall: The Longest Journey z roku 2006 od společnosti FunCom.

Cestování s Tripidipi.cz: Provence