Maroko - Cestování po Království západu

Rabat

- dnes hlavní města Maroka
- jedno ze čtyř královských měst
- obyvatelstvo 1,2 milionu
- hlavní město oblasti Rabat-Salé-Zemmour-Zaer

Hlavní město Maroka rozkládající se na pobřeží Atlantického oceánu a zároveň v ústí řeky Bou Regreg. Díky mnoha ambasádám i rozvinutému průmyslu je Rabat druhým nejdůležitějším městem Maroka hned po Casablance.

Maroko - Rabat

Počátky osídlení oblasti sahají až ke 3. století př. n. l. kdy se zde rozkládala vesnice Chellah. Později se území zmocnili Římané a vytvořili osadu Sala Colonia (dnešní Salé). V roce 250 n. l. ji však opustili a přenechali Berberům. V roce 1146 přetvořil vládce Abd al-Mu'min z dynastie Almohadů město v pevnost, odkud měly začít útoky na Španělsko. Svou strategickou polohou si Rabat vysloužil jako pevnost nejvyšší uznání a získal jméno "Ribatu l-Fath" čili "Pevnost vítězství". Později však Rabat zasáhl úpadek a město se téměř vylidnilo. Jeho růst započal znovu až koncem 19. století.

Mezi největší památky patří Tour Hassan (nedokončený minaret), mauzoleum Mohammeda V., pevnost Kasbah des Oudaias, starověké město Salé na druhém břehu řeky Bou Regreg, Archeologické muzeum a Jardins Triangle de Vue, což je centrální park. Ve městě také sídlí Univerzita Mohammeda V. Na sever a na jih od města se rozkládají krásné pláže.

Do Rabatu i z něj lze snadno cestovat vlakem i autobusem. Nejbližšími městy jsou Fés, Meknés a Casablanca.

Zajímavosti:

Celý arabský název země: Al-Mamlaka al-Maghribiya
Hlavní město: Rabat
Úřední řeč: arabština
Největší město: Casablanca
Zřízení: konstituční monarchie
Král: Mohammed VI
Předseda vlády: Driss Jettou
Rozloha: 450 000 km2
Počet obyvatel: 31 478 000
Měna: dirham
Vízum z ČR: ne
Cestování s Tripidipi.cz: Provence