Maroko - Cestování po Království západu

Tangier

- také "Tangiers"
- "Tanger" francouzsky, "Tánger" španělsky, "Tanžír" česky

Město Tangier (nebo také Tanger) je spíše neprávem považováno za jedno z nejnebezpečnějších marockých měst. Jedná se o bývalo portugalskou kolonii s populací kolem 670 000 lidí.

Historie města Tangier sahá až k fénickým obchodníkům. Kdysi bylo město nazýváno "Tenga", "Tinga" nebo také "Titga". Báje praví, že v nedaleké Herkulově jeskyni skutečně kdysi přespával Herkules. Každopádně byl Tangier důležitým berberským městem, založili jej kolonisté z Kartága již v 5. století př. n. l. Po pádu Říše římské se dostalo do područí Vandalů. V 15. a 16. století jej drželi Portugalci, později Španělé a později dokonce i Angličané. Pro Evropu byl Tangier vždy klíčovým přístavem.

Dnes se v Tangieru nachází mnoho mezinárodních škol, město navštívilo mnoho zahraničních hvězd a umělců jako třeba Rolling Stones nebo Jack Kerouac. Nachází se zde například Forbesovo muzeum Tangieru, kde má americký miliardář Malcolm Forbes, vydavatel magazínu Forbes, vystaveno na 115 000 cínových vojáčků.

Z Tangieru se snadno dostanete do Tetouanu. Ve městě se nachází vlakové nádraží a samozřejmě odtud vyplouvají trajekty do Evropy.

Zajímavosti:

Celý arabský název země: Al-Mamlaka al-Maghribiya
Hlavní město: Rabat
Úřední řeč: arabština
Největší město: Casablanca
Zřízení: konstituční monarchie
Král: Mohammed VI
Předseda vlády: Driss Jettou
Rozloha: 450 000 km2
Počet obyvatel: 31 478 000
Měna: dirham
Vízum z ČR: ne
Cestování s Tripidipi.cz: Provence