Maroko - Cestování po Království západu

Tetouan

- jinak také "Tétouan", "Tetuan" či "Tettawen"

Pro lidi přijíždějící do Maroka trajektem ze Španělska bude Tetouan zřejmě jednou z prvních zastávek. Město o 320 000 obyvatelích je hlavním správním střediskem oblasti Tangier-Tétouan. Do nedalekého Tangieru je to pouhých 60 km, do Ceuty necelých 40 km.

Město se rozkládá na úpatí pohoří Rif, v Martilském údolí. Zároveň se jedná o jediný otevřený marocký přístav u Středozemního moře. Historie města sahá až do 3. století př. n. l. kdy bylo založeno Římany, ještě předtím zřejmě oblast osídlili Féničané. Tetouan se rozrostl počátkem 14. století zásluhou krále Abu Thabita. Později se dostalo pod vládu Španělů, španělština je zde velmi rozšířenou řečí.

Medína, tedy staré město Tetouanu, se nachází na seznamu světového dědictví UNESCO. Poblíž vstupu do medíny se nachází královský palác. Necelých 10 km od Tetouanu se nachází krásná pláž zvaná Martil. Ulice Tetouanu jsou plné života, říká se, že místní lidé byli velmi ovlivněni živelnými Berbery z pohoří Rif, a tak se připravte na neustálé obtěžování nejrůznějšími naháněči. Jakmile si ale zvyknete, začne se vám v Tetouanu líbit.

Z Tetouanu se snadno grand taxíkem dostanete do Tangieru nebo malebné horské vesničky Chefchaouen.

Zajímavosti:

Celý arabský název země: Al-Mamlaka al-Maghribiya
Hlavní město: Rabat
Úřední řeč: arabština
Největší město: Casablanca
Zřízení: konstituční monarchie
Král: Mohammed VI
Předseda vlády: Driss Jettou
Rozloha: 450 000 km2
Počet obyvatel: 31 478 000
Měna: dirham
Vízum z ČR: ne
Cestování s Tripidipi.cz: Provence